Розвиток технологій дав новий шанс працедавцям для пошуку робітників через інтернет. Електронна пошта, соціальні мережі, де можна відправити повідомлення, LinkedIn з функцією InMail – зручні інструменти, які дозволять швидше дістатися до кандидата, зачепити його увагу і спробувати в більш неформальному вигляді запропонувати йому розглянути вакансію. Як же зробити це так, щоб фахівець вибрав вас, як свого наймача?

Є чотири варіанти початку бесіди:

 • почати розповідати про вакансії;
 • зацікавити назвою компанії;
 • спитати, чи зацікавлений він у зміні свого напрямку діяльності або чи влаштовує його робоче місце;
 • поцікавитися, чи не хотів би він (вона) змінити вакансію у майбутньому.

При спілкуванні в соцмережах потрібно пам’ятати, що вони, в більшості своїй призначені для неформального спілкування і тому треба писати без ділового напору, простіше.

Дві величезні помилки, які при комунікації в соціальних мережах відразу ставлять обидві сторони в глухий кут, це:

 1. Занадто довгі повідомлення

Зараз існує така думка, що люди навіть у соцмережах не люблять читати довгі тексти. Поки потенційний кандидат дочитаєте Ваше довжелезне повідомлення з купою букв і знаків до кінця, то вже й відповідати не захоче. Тому питання повинно бути конкретне: «Чи цікавить Ваc зараз наша пропозиція…?» Коли Ви отримаєте відповідь, відразу зрозумієте, чи має сенс продовжити спілкування.

 1. Відсутність призову до дії

Необхідно спитати так, щоб кандидат неодмінно зрозумів, чого Ви від нього хочете і відповів. Для початку спитайте себе – «Чого я від нього хочу?» і сформулюйте це в повідомленні. Не треба зайвих слів, еківоків типу «якби», «а може» – зразу конкретні слова!

Отже, після цього виникає проблема «привернути й утримати увагу». Тому є список заборонених до використання в соцмережах фраз:

 1. «Вибачте за турботу». Начебто Ви дзвоните вночі кілька разів. Якщо кандидат відкрив повідомлення і читає, значить у нього є час. Одразу переходьте до діла: «Не хотів набридати дзвінками і вирішив поставити одразу кілька запитань і одночасно розповісти про вакансії».
 2. «Випадково натрапила на ваш профіль». Звичайно, просто гуляли в мережі і знайшли ідеального кандидата, безглузда фраза. Можна ввічливо і коректно описати причини, за якими ви зацікавилися людиною. Якщо вам потрібен цей кандидат, треба показати, як було складно його знайти, і що ви вирішили спробувати удачу і написати йому, оскільки у вас є цікава пропозиція.
 3. «Ось посилання, можете відгукнутися, якщо вакансія вас зацікавить». Імовірність відповіді у такому випадку реально мала. Це дуже «ледаче наймарство», точніше – марна трата часу. Якщо вам дійсно потрібен цей кандидат, то таке послання заборонено законами гедгантінґа. Наймарство пасивних кандидатів повинно бути з покроковим супроводом: від першого контакту і до згоди на спілкування. Потрібно коротко описати вакансію уточнити деталі, запропонувати тестове завдання тощо.
 4. «У вашому профілі сказано, що ви вже 5 років працюєте (позиція / компанія)». Не варто повторювати про те, що у нього написано в резюме / в профілі – він у курсі. Замість цього треба написати, що виходячи з його досвіду роботи або інтересів могли б запропонувати йому таку вакансію / позицію.
 5. Тема повідомлення: «Кар’єрні можливості». Залучити пасивного кандидата повідомленням з таким заголовком або такою темою буде не просто – у нього повно кар’єрних можливостей, про існування яких він прекрасно знає. Так що або ви конкретизуєте послання, або ви робите його більш особистим.

А ще всім рекрутерам варто пам’ятати головне – треба давати кандидатам говорити про себе. Люди взагалі люблять розповідати про себе, і якщо ви налаштовані серйозно,  то дозвольте людині дати вам максимум інформації про себе. Саме з цієї ж причини кандидата дратує, коли в центрі його світобудови виявляється наймар, який нескінченно говорить «я». Замість цього можна використовувати конструкції типу: «Ви здалися нам цікавою кандидатурою» і так далі.

Ось такий матеріал може допомогти при першому контакті з кандидатом на Вашу вакансію.

Адміністрація може бути незгодною з думкою автора.